Wednesday, September 02, 2009

So...

Well, I've failed and succeeded already. Yesterday we all went shopping as a family and it went mostly well. $160 for a lot of staples and fruits - two bags of peaches to make jam with and $20 worth of rice milk all included in that. I'm figuring the rice milk will last most of the month but I'm not really happy about how expensive it is.

I've always known the price and always look to see which carton has the best price per ounce. It's funny but the store I buy it from (Winco) changes the prices a bit every month or so and every other time the smaller cartons are cheaper and then the larger ones are, it's so silly.

Another thing about Mary's book that is really opening my eyes has been starting a price book. There was something about coming back home and writing that price down, really taking ownership of my purchase so to speak, that drove home just how much money I save on months when I make my own. I think I know most of the best deals on what we use but for some reason just the sheer price of rice milk is hitting me hard today. I mean paying $5.14 for 62oz is really expensive.

I have made it from scratch before and I think my cost is about $1 for the same amount. It tastes a bit different but the savings, oh, the savings. I thought about making it this month for a fleeting moment before stocking my cart. Then I remembered the canning of tomatoes, peaches, jam and decided it was an ok indulgence.

I also totally jinxed us because someone came to look at our house last night right at dinner time. After a quick tidy and putting away groceries we went to a pizza place down the road that has "toss up Tuesdays." I gave up really trying to go frugal at this point, got both the kids their own pizza's because they let them put the sauce and cheese on it at the table and then watch it go into the brick oven. Adam and I each got our own and in the back of my mind I hoped we'd win the coin toss to offset it. And we did! So we got one pizza for free! Plus the kids and I ate the leftovers for lunch today. $30 (((ouch))) on dinner out, a pretty pricey day.

Tonight's dinner was a summer pasta with garlic, basil, tomatoes, olive oil and a tad of balsamic vinegar. Sliced cucumbers, salami and tomatoes with cheese as sides. Since the garlic, tomatoes, basil, and cucumbers were all from the garden there was a very small price tag on today's meals! Phew, hopefully I can pull a month more days like this together!

1 comment:

Laura @ Laura Williams' Musings said...

Good Luck in the challenge! It's gonna be tough but here's hoping all of us challengers can do it!